Kanada yemek kültürü açısından geçmişten bu güne taşıdığı kendine has çok fazla yiyeceği bulundurmamaktadır. Daha çok farklı kültürlerin birleşmesi ile oluşan Kanada yemek kültürü birçok yemek çeşidi ile ünlüdür.

kanada dil eğitim

Genellikle yemekleri et bakımından zengin olsa da bölgelere göre farklılık göstermektedir. Kıyı kesimlere gidildiği zaman daha çok balık ve zeytinyağlı yemekler ön plandadır. Özellikle Newfoundland adasındaki meşhur morino balığının yenmesi tavsiyeler arasındadır. Morino balığının yanında çeşitli balıklarla da sunumu zenginleştirilmektedir. Balığın yanı sıra haşlanmış ya da ızgara ıstakoz da yaygın lezzetler arasındadır. Bunlarda balıkla birlikte servis edilmektedir. Eğer balık yemeyi seviyorsanız diğer yaygın olan balık çeşitleri arasından beyaz balık, göl balığı ve turna balığı da Kanada’ya gidildiğinde tadına bakılması gerekenlerdendir. Kanada’da bu ürünlere kolayca ulaşmak istiyorsanız eyaletin güneyinden daha çok kuzey bölgesine yönelmeniz gerekecektir.

  • Rotanızı iç kısımlara doğru çevirdiğinizde ise balıktan daha çok kırmızı et ve tavuk tercih edilmektedir. Kanada sofrasına en sık rastlayacağınız yemekler arasında av etleri, bezelye çorbası, farklı etlerin birleşimi ile oluşturulan Cipaille,kızarmış tavşan ve keklik bulunmaktadır. Kanada ya gittiğinizde tadına bakmanız gereken diğer yiyecekler arasında ise; Quebec Poutine, Ginger Beef, Pate Chinois, Halifax Donair, Tütsülenmiş Montreal Etli Sandviç, Canadian Bacon Strata bulunmaktadır. Ayrıca akçaağaç şurubu ise Kanada’nın en meşhur sosudur.
  • Sabah kahvaltılarında ise yine kendilerine has meşhur reçelleri vardır. Bu reçel bir çam ağacından elde edilen nephul şuruptur. Bunun yanı sıra bizde olduğu gibi simit ve krem peynir yeme alışkanlıkları da vardır.
  • İçkiye geldiğimizde ise Kanada’da içki satışı kanunlar doğrultusunda olmalıdır, alkollü içkiler resmi yerlerden alınmalıdır ve satışın olduğu bu yerler geceleri ve Pazar günleri kapalıdır.
  • Son olarak kanada da içecek almadığınız taktirde iki çeşit yemekten oluşan bir menünün ortalama fiyatı 25-45$ arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir