KANADA DA MÜSLÜMAN OLMAK

KANADA DA MÜSLÜMAN OLMAK
10 Mart 2018 - Genel Makale

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Kanada’da Müslüman insanların yoğunluğu oldukça fazla.2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre Kanada’da yaşayan ve hayatını burada devam ettiren Müslüman sayısının 597,700 olduğu sonucuna varıldı.

kanada dil eğitimi

fakat 2001 yılından bugüne oldukça zaman geçti ve bunun sonucunda Müslüman sayısının 700,000 i aştığı düşünülmektedir. Bu da Kanada nüfusunun nerdeyse %2 sini oluşturmaktadır. Müslüman insanların yaşadığı bölgelere bakacak olursak yoğunluğun Ontorio’nun güneyinde bulunduğu gözlemlenmiştir. En fazla Müslüman ise Pakistanlı ve İranlılardan oluşmaktadır.

Kanada’da Müslümanlar sadece inançlarıyla orada bulunmamakta bunun yanı sıra dini ibadetlerini yerine getirebilecekleri birçok cami ve medreseye de sahiptirler. Kanada’da ilk camii 1938 yılında Edmonton’da açılmıştır. Caminin açıldığı yıllarda İslam inancına sahip olan insanların 700 civarında olduğu söylenmektedir. Zaman geçtikçe Müslümanların sayısı artmıştır. Bugüne baktığımız zaman Kanada genelinde seksenden fazla camii ve yüzlerce mescit bulunmaktadır ayrıca yaklaşık elli kadar İslami eğitim öğretim veren okul bulunmaktadır. Bu sonuca bakacak olursak Kanada’da yaşayan Müslümanların eğitim öğretim açısından da herhangi bir sorun yaşanmadığı görülmektedir. Dünyanın her yerinden gelen farklı dil, kültür ve gelenekten Müslümanların iç içe yaşadığı bir ülkedir Kanada. Sunni’si, Şia’sıyla, sufisi, seküleriyle birlikte.

Kanada Müslümanların zorluk çekmeden yaşayabileceği ve birçok imkâna sahip olabileceği bir ülke bu sebeplerden dolayı da tercihler arasında bulunuyor. Bu sebepler arasında eğitim, iş, aile, din ve düşünce özgürlüğü, güvenlik bulunmaktadır.

Avrupa ile karşılaştırıldığında Kanada’da yaşayan Müslümanların daha fazla özgürlüğe sahip olduklarını ve şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Kanada’da sokakta rahatlıkla çarşaflı, sakallı, cüppeli Müslümanlar rahatlıkla dolaşabilmektedir. Müslümanlar helal yiyeceklere kolaylıkla ulaşabiliyor. Son olarak Kanada’da Müslümanlara olan saygının ve imkânların yeterli olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Cevap bırakın

Sizi Arayalım

Ücretsiz Kanada Eğitim ve Dil Okulları Danışmanlığı

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım

Sizi Arayalım