Kanada Dil Okulları ve Kanada Hakkında İpuçları

Kanada Dil Okulları ve Kanada Hakkında İpuçları
17 Mayıs 2019 - Blog

Yurt dışında yabancı dil eğitimi alarak İngilizce öğrenmek isteyenler ya da İngilizcesini geliştirmek isteyenler için cazip ve popüler bir alternatif olan Kanada dil okulları hakkında birçok yazımızda epeyce bilgi verdik. Bu yazımızda ise Kanada ve Kanada’da yaşama dair ipuçlarına da değinmek istiyoruz. Genel hatları ile bahsettiğimiz Kanada dil okulu alternatifleri ve Kanada hakkında modern eğitim ve çağdaş yaşam kültüründen, yaşam koşullarının uygunluğundan, Kanada halkının sıcakkanlı ve yardımsever oluşundan ziyade, Kanada’da yaşam hakkında bazı detayları anlatalım.

Kanada’da Kabul Edilmiş Kaç Resmi Dil Kullanılıyor?

Kanada, her ne kadar Commonwealth ülkesi olsa ve Kraliçe’nin hükümranlık alanında olsa da, ülkede kabul edilmiş iki resmi dilden biri İngilizce olmakla beraber, diğeri de Fransızcadır. Fakat bu ülkenin genelinde geçeli bir durum değildir. Fransızca, sadece Quebec eyaletinde konuşuluyor. ILSC ve EC English gibi  Kanada dil okulları alternatiflerinin bulunduğu Montreal de Quebec eyaletine bağlı bir şehir olmakla birlikte, yabancı dil eğitimi için bu şehri tercih edenlerin endişe etmesine gerek yoktur. Çünkü aynı zamanda Commonwealth olarak adlandırılan İngiliz Milletler Topluluğu’nin bir parçası olan ülkenin her şehrinde rahatlıkla İngilizce iletişime geçebilirsiniz.

Commonwealth Ülkesi Olan Kanada’da Trafik Düzeni Nasıldır?

Bir Commonwealth ülkesi olan Kanada’da trafik düzeni, musluk, vida yönü gibi olgular Amerikan sisteminde düzenlenmiştir. Trafik, Türkiye’deki gibi sağdan akar ve araçların direksiyonu soldadır. Ölçü sistemi de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gibi, Yard, Mil, Pound, Gallon gibi dizayn edilmiştir. Ayrıca Türkiye’den almış olduğunuz sürücü ehliyeti ile bulunduğunuz eyaletin yasalarına göre değişkenlik göstermek kaydı ile 30 gün ila 6 ay arasında araç kullanma izniniz bulunmaktadır. Fakat bu süre dolduğunda, yerel Sürücü Kontrol Merkezi’ne başvurarak görme, yazma ve yol testine tabi tutulmanız bekleniyor. Bunun için Kanada dil okulları tavsiye yorumlarının etkisi ile bu ülkede yabancı dil eğitimi almak gibi doğru bir karar verenlerin, mutlaka ülkeye ayak basar basmaz başvuru yapması tavsiye ediliyor. Çünkü, oldukça yoğun olan kurum size aylar sonrasına sıra verebiliyor.

İklime Göre Kanada Dil Okulu Tercihi Yapmak İsteyenler İçin…

Ülkemizde Kanada’nın her yerinin yoğun kış şartları altında kar, buz, fırtınaya maruz kaldığı ve bunun aylarca sürdüğü düşünülür. Bu kulaktan dolma bilgiler de, Kanada dil okulları bünyesinde yabancı dil eğitimi almak isteyenleri düşündürüyor ve hatta bazen vazgeçiriyor. Oysa ki ülkedeki iklim koşulları tam olarak da anlatıldığı gibi değil.

Kanada’nın kuzey bölgelerinde daha soğuk bir iklim ve hatta 70nci paralelden itibaren daha kuzeyde buzulların görülmesi ile birlikte, British Columbia eyaletinin Batı kıyılarında görülen ılıman iklimin ve verimli topraklarla buluşması, tarıma oldukça elverişli bir ortam yarattığı gibi, turizme de son derece elverişlidir. Vancouver ve Victoria’da kış mevsiminde 0 derece ve altını görmek çoğu zaman mümkün bile olmuyor. Genel olarak Kanada’nın ABD sınırı boyunca ılıman ve yağışlı bir iklim görülür. Montreal, New Brunswick gibi şehirlerde kış ayları boyunca eksi dereceler ve kar yağışı görülse de hayatı felç eden bir durum rastlanmıyor. Hayat olağan seyri ile devam ediyor. Bahar ayları ile birlikte ise güneşli ve ılık günler başlıyor.

Kanada’da Hayat Pahalı mı? Kanada Dil Okulları Doğru Bir Tercih Mi?

Birçok bireyin düşündüğünün aksine, Dünya’nın öbür ucu gibi görünen Kanada, aslında Türkiye’den birçok kişinin eğitim, iş veya turistik amaçlı gittiği Amerika birleşik Devletleri’nin hemen yukarısında bulunuyor ve ortalama 11 – 14 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor. Ülkede yaşam koşulları Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla uygun olduğu gibi, Kanada dil okulları fiyat seçenekleri de Avrupa, ABD, Avustralya vb. gibi ülkelere oranla oldukça ekonomik düzeylerde seyrediyor. Dolayısıyla, Kanada dil okulları her açıdan doğru bir tercih olarak karşımıza çıkıyor.

Cevap bırakın

Sizi Arayalım

Ücretsiz Kanada Eğitim ve Dil Okulları Danışmanlığı

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım

Sizi Arayalım