Kanada Hakkında İlginç Bilgiler

Kanada Hakkında İlginç Bilgiler
23 Mayıs 2019 - Blog

Dünya çapında üne sahip, yerel ve uluslararası ölçekli Kanada dil okulları ile son yılların gözde eğitim rotası Kanada hakkında ilginç bilgiler, büyüleyici doğası, modern şehirleri, yüksek yaşam standartları ve sıcakkanlı insanları ile de dikkatleri çekiyor. Tüm bunların yanısıra, Kanada hakkında detaylı bilgilerin fazlaca bilinmediği ülkemiz insanları için bazıları adeta sürpriz niteliği taşıyan bilgiler de bu yazımızda bulunuyor.

Rusya’dan Sonra Dünya’nın En Büyük İkinci Ülkesi Kanada

9.1 milyon km²’lik yüzölçümü ile Dünya’nın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada, Kuzey Amerika’nın kuzeyinde ABD ile kara sınırı olan ve  tamı tamına 6 saat dilimine sahip adeta uçsuz bucaksız bir ülkedir. Ülke topraklarının %46’sının ormanlık alan olduğunu söylediğimizde ne kadar olağanüstü bir doğaya sahip olabileceği hayal edilebiliyor.

Kanada’nın Nüfusu Tokyo’nun Nüfusundan Daha Azdır

9.1 milyon km² yüzölçümü ile sayısız göle, sıra sıra dağlara, neredeyse toplam yüzölçümünün yarısı kadar ormanlık alana, modern bir sanayiye, çağdaş şehirlere, dünyaca ünlü limanlara ve iki okyanusa komşu olan kıyılara sahip Kanada, 37 miyon 60 bin kadar bir nüfusa ev sahipliği yaparken, sadece 600 km² yüzölçümüne sahip Japonya’nın başkenti Tokyo şehrinin nüfusu 38 milyon 140 bin civarında seyrediyor. Bunun sonucu olarak da refah düzeyi yüksek, yaşam koşulları uygun bir Kanada ile karşılaşılıyor. Bu avantajın etkileri, yabancı dil eğitimini yurt dışında tamamlamayı planlayan öğrenci adayları için uygun Kanada dil okulları fiyat seçenekleri olarak yansıyor.

Kanada Büyük Bir Kısmı Dünya’nın Geri Kalanından Daha Düşük Yerçekimine Sahiptir

Kanada’nın özellikle Hudson Bay bölgesinde olmak üzere büyük bir bölümünde yerçekimi, Dünya’nın en zayıf yerçekimi değerine sahiptir. Dünya’nın birçok bölgesinde yerçekimi gücünün farklı değerlerde olduğu biliniyor. Ekvator’dan kutuplara gidildikçe yerçekiminin arttığı bilinse de, Hudson Körfezi bölgesi en düşük yerçekimi oranına sahip ve bu durumun buzullardaki erime ile ilintili olduğu düşünülüyor.

Kanada’daki Göl Sayısı, Dünya’nın Geri Kalanındakinden Daha Fazladır

Yabancı dil eğitimi için Kanada dil okulları tavsiye yorum ve yazılarının etkisinde kalarak tercihini bu yönde kullanan ve doğa sporları ile ilgilenen bireyler için kaçırılmaz fırsat. Muhteşem doğası ile adeta büyüleyen Kanada’da irili ufaklı 3 milyondan fazla göl bulunuyor. Bu da toplamda Kanada yüzölçümünün %9una tekabül ediyor.

Kanada’nın Milli Sporu Buz Hokeyidir

Kış Olimpiyatlarındaki başarıları ile adından söz ettiren Kanada’nın milli sporu da Buz Hokeyidir. Kış mevsiminde donmuş göllerin üzerinde buz hokeyi oynayan insanları görmek hiç de şaşırtıcı olmuyor.

Kanada’nın Churchill Kasabasında Araçların Kapısı Kilitlenmez

Bunun sebebi, özellikle kış göç döneminde bölgedeki Kutup Ayısı nüfusunun kasaba nüfusunun 2 katına çıkmasıdır. Olası Kutup Ayısı karşılaşmalarında istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için kasaba halkı araçlarının kapısını, Kutup Ayılarından kaçanların sığınması için açık bırakırlar. Kanada dil okulları bünyesinde yabancı dil eğitimi almayı düşünenler için korkulacak bir durum bulunmuyor.

Dünya Petrol Rezervleri Sıralamasında 3üncü Kanada

Dünya petrol rezervleri sıralamasında Suudi Arabistan ve venezuela’dan sonra Kanada üçüncü sırada yer alıyor. Kanada ekonomisinin gücünün bir sebebi de petrol rezervleridir.

Dünyanın 2nci En Mutlu İnsanlarının Ülkesi

Birleşmiş Milletler’in hazırladığı Dünya Mutluluk Endeksi sıralamasında Kanada 2nci sırada yer alıyor. Uzun yıllardır süregelen yaşam kültürü, hoşgörü ortamı, demokrasi anlayışı, refah düzeyi gibi kriterler bu konuda etkili oluyor.

Dünya’da Eğitim Düzeyi En Yüksek Ülke Kanada Belki de birçok insan eğitim düzeyi konusunda ABD veya Japonya’nın başı çektiğini düşünecektir. Fakat Kanada nüfusunun yarısı Üniversite Mezunudur. Kanada eğitim politikalarının gücü ve eğitim sisteminin kalitesi, Kanada dil okulları üzerinde de etkisini hissettiriyor.

Cevap bırakın

Sizi Arayalım

Ücretsiz Kanada Eğitim ve Dil Okulları Danışmanlığı

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım

Sizi Arayalım