Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada Öğrenci Vizesi

ADIM ADIM KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ

Son yıllarda Kanada, dil okuluna gidecek öğrencilerin öncelikli tercihi olmuştur, bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Öncelikle Kanada’nın ana dilinin İngilizce olması, Amerika, İngiltere ve Avustralya’ya göre maliyetlerin daha düşük olması, dil eğitiminizi tamamladıktan sonra Kolej ve Üniversite eğitiminizi tamamlayıp oturuma başvurma şansınızın olması vb. Tabi tüm bu olanaklara ulaşmak için öncelikle Kanada’ya öğrenci vizenizi almanız gerekir.

İki çeşit Kanada Öğrenci vizesi bulunmaktadır;

 1. 6 aya kadar eğitim alacak kişilerin başvuru yapabileceği kısa dönem Kanada öğrenci vizesi.
 2. 6 aydan fazla eğitim alacak kişilerin başvuru yapabileceği uzun dönem Kanada öğrenci vizesi.

Kimler kısa dönem Kanada öğrenci vizesine başvuru yapmalı? Eğer Kanada’da 6 aya kadar dil okulu eğitimi alıp, bu eğitim sonunda Türkiye’ye dönmeyi planlıyorsanız bu vize Türüne başvuru yapabilirsiniz. Bu vize türünü Kanada’da uzatma şansınız yoktur, en fazla 6 ay kalıp Kanada’yı terk etmeniz gerekmektedir. Kısa dönem Kanada öğrenci vize ücreti: 100 CAD + 85 CAD (VFS aracı kurum parmak izi ücreti)= 185 CAD. Vize başvuru ücreti online olarak yapılmaktadır. Buradaki linkten detayları görebilirsiniz. https://eservices.cic.gc.ca/epay/order.do?category=17

Kimler uzun dönem Kanada öğrenci vizesine başvuru yapmalı? Eğer Kanada’da 6 aydan fazla bir eğitim planlıyorsanız veya altı aylık eğitim sonunda vizenizi Kanada içinde uzatıp Kolej veya üniversiteye gitmek istiyorsanız bu vize türüne başvuru yapabilirsiniz. Bu vize türüyle Kanada’ya gittiğinizde size girişte Study Permit verilmekte ve bu sayede eğitiminiz bittikten sonra farklı bir eğitimi düşünürseniz vizenizi Kanada içinden uzatabilirsiniz. Uzun dönem Kanada öğrenci vizesinin ücreti: 150 CAD + 85 CAD (VFS aracı kurum parmak izi ücreti)= 235 CAD. Vize başvuru ücreti online olarak yapılmaktadır. Buradaki linkten detayları görebilirsiniz. https://eservices.cic.gc.ca/epay/order.do?category=17

Kanada öğrenci vizesi başvurusu yapmadan önce gitmek istediğiniz okula kayıt yaptırmanız gerekmektedir, kaydınızı yaptırdıktan sonra okulunuz tarafından vize mektupları ve faturalarınız gönderilmektedir. Biz kanadaegitim.net olarak tüm vize sürecinde sizlere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Okul kabulleriniz geldikten sonra hazırlamanız gereken evrak listesi bulunmakta aslında hazırlanacak evraklar kişiden kişiye değişmektedir. Aşağıda genel evrak listesini paylaşıyor olacağım. Tüm evrakları hazırlayıp vize başvuru formlarınızı (kanadaegitim.net tarafından doldurulacaktır) tamamladıktan sonra VFS Kanada’dan randevu almanız gerekmektedir. Randevular VFS Kanada’nın web sitesi adresinden alınmaktadır. https://www.vfsglobal.ca/Canada/Turkey/Turkish/ Randevu tarihiniz geldikten sonra hem evraklarınızı teslim etmek için hem de parmak izi vermek için VFS Kanada’nın İstanbul veya Ankara şubesine randevuya bireysel olarak gitmeniz gerekmektedir.

Kanada vize başvuruları konsoloslukla birebir görüşme olmadığı için mutlaka niyet mektubu yazılmalıdır. Niyet mektubunuzda kısaca kendinizden bahsedip, neden Kanada’da eğitim almak istediğinizi, alacağınız eğitimin size ne katacağını, ülkenize döndüğünüzde kariyerinize olumlu etkilerini mutlaka belirtmeniz gerekecektir. Unutmayın ki yazacağınız niyet mektubu vizenizin olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında direk etkili olacaktır. Kanadaegitim.net olarak sizlere örnek niyet mektupları göndermekteyiz. Hazırlayacağınız tüm evrakların tercüman tarafından İngilizceye çevrili olması gerekmektedir.

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 1. Pasaport (En az bir yıl geçerli olmalı)
 2. Varsa eski pasaportlarınız
 3. Kanada öğrenci vize başvuru formu (kanadaegitim.net tarafından doldurulacak)
 4. Aile bilgisi formu (kanadaegitim.net tarafından doldurulacak)
 5. Kısa dönem öğrenci vizeleri için 100 CAD, uzun dönem vize başvuruları için 150 CAD vize başvuru ücreti.
 6. 85 CAD VFS aracı kurum parmak izi ücreti.
 7. Kanada’daki okuldan almış olduğunuz kabul belgeniz ve faturalar. (kanadaegitim.net tarafından alınacak)
 8. 2 Adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf.
 9. Başvuru sahibi tarafından yazılmış niyet mektubu.
 10. Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 11. Sabıka kaydı.
 12. Erkek adaylar için askerlik belgesi.
 13. Eğitim durumunuzu gösteren diploma ve transcriptler.
 14. Varsa daha önce gittiğiniz İngilizce kursundan sertifika.
 15. Sponsorunuz emekli ise; Emekli olduğunu gösteren belge ve son 3 aylık maaş bordrosu.
 16. Çalışıyorsanız veya sponsorunuza ait;
  • Vergi levhası
  • İmza Sirküleri
  • Faaliyet belgesi
  • Resmi Sicil gazetesi
  • Son 6 aya ait maaş bordonuz.
  • Hizmet dökümünüz.
 17. Öğrenciyseniz;
  • Öğrenci belgeniz
  • Transcriptiniz
 18. Kendinize veya sponsorunuza ait;
  • 6 aylık banka hesap dökümü ve aynı hesaba ait bankadan alınmış İngilizce banka mektubu.
  • Varsa tapu, kira kontratları ve araba ruhsatının fotokopileri.

Not: Tüm evrakların yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye çevrilmesi gerekmektedir.

Sizi Arayalım

Ücretsiz Kanada Eğitim ve Dil Okulları Danışmanlığı

Sizi Arayalım