Kanada

Kanada

Kanada’nın toplam alanı 9,9 milyon km² km’dir.Ülkenin, Pasifik, Arktik ve Atlantik okyanuslarına kıyısı vardır.Kanada, okyanuslara en uzun kıyı şeridi olan ülkedir (243.791 km uzunluğunda). Başkenti Ottawa olan ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur. Eyaletler: Alberta (başkent: Edmonton), British Columbia (Victoria), Manitoba (Winnipeg), New Brunswick (Fredericton), Newfoundland ve Labrador (St. John’s), Nova Scotia (Halifax), Ontario (Toronto), Prince Edward Island (Charlottetown), Quebec (Quebec City) ve Saskatchewan (Regina). Üç bölge ise : Kuzeybatı Bölgeleri (Yellowknife), Nunavut (Iqaluit) ve Yukon (Whitehorse).

Kanada da Dünya’nın tüm geri kalanından daha fazla göl vardır. Son istatistiklere göre Kanada’da 2 milyon kadar göl bulunmaktadır.Kanada’nın en büyük gölleri Huron Gölü (Ontario), Büyük Ayı Gölü (Kuzeybatı Bölgeleri) ve Superior Gölü (Ontario )’dür. Kanada’nın beşinci ve dünyanın en büyük 11. gölü olan Winnipeg Gölü Manitoba’da bulunmaktadır.

Kanada, çeşitlilik ve çoğulculuğu benimseyen, çok kültülülük politikasını uygulayan dünyadaki ilk ülkedir. Bugün Kanada’nın toplam nüfusu 35 milyondan fazladır ve bu nüfusun beşte biri ise göçmendir. Kanada, 200’den fazla etnik kökenli insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Toplam Kanada nüfusunun yaklaşık yüzde 4,3’ü Aborijin kökenli ve yüzde 19,1’i defarklı gruplardan. Bu gruplardan en büyük olanları Güney Asyalılar, Çinliler ve Afrikalılar ve bu grupları Filipinliler, Latin Amerikalılar, Araplar, Güneydoğu Asyalılar, Batı Asyalılar, Koreliler ve bunları Japonlar izliyor.

Kanada’nın yönetim şekli, Başbakan’ın başında bulunduğu Parlamento Demokrasisidir. Bununla birlikte, aynı zamanda Kraliçe’nin icra yetkisine sahip olduğu bir anayasal monarşi ile de yönetilir. Bu, Kraliçe’nin devlet başkanı, Başbakan’ın ise hükümetin başı olduğu anlamına geliyor. Parlamento demokrasisinin üç bölümü vardır: Egemen (Kraliçe), Senato ve Avam Kamarası. Bu arada, hükümetin üç seviyesi var: federal, eyalet ve belediye. Federal hükümet Ottawa’da olup Başbakan tarafından yönetilmektedir.

Ülkenin adı, köy ya da yerleşim bölgesi onlamına gelen “Kanata” dan gelmektedir. İki Hintli genç bu kelimeyi, Stadacona’nın (şimdi Quebec Şehri) Avrupalı kâşif Jacques Cartier’ye yerleşmesini tanımlamak için kullandı. Cartier isimli kaşif daha sonra Stadacona’nın ötesinde daha geniş bir alanı tanımlamak için “Kanada” yı kullandı. Kanada, kısa süre sonra, eski adı New France’ı geride bırakarak bölgenin tamamına yayıldı.

Kanada Parlamentosu’nun Kanada bayrağı üzerinde akçaağaç yaprağının olmasına karar vermesinin 40 yıl sürdüğünü biliyor muydunuz? Akçaağaç yaprağının bulunduğu kırmızı ve beyaz bayrak, uzun süren tartışmalar ve titiz çalışmalar sonrasında resmi olarak 15 Şubat 1965’te (15 Şubat Ulusal Bayrağı Kanada Günü kutlaması) resmen yürürlüğe konuldu.Akçaağaç yaprağının neden Kanada ile özdeşleştirildiğini merak ettiniz mi? Avrupalı ​​yerleşimcilerin gelmesinden yıllar önce bile, aborijin halklar akçaağaç sapını yiyecek bir elyaf olarak kullanıyordu. Akçaağaç ağacı da Kanadalılar için çok önemlidir ve resmi arboreal amblemidir. Bu arada Kanada, dünyanın akçaağaç şurubu üretiminin dörtte üçünü üretmeye devam ediyor.

Her sene 1 Temmuz günü Kanada Günü olarak kutlanır.Kanada Günü, Kanada’yı yaratan İngiliz Kuzey Amerika Yasasının imzalanması (bugünkü Anayasa Yasası, 1867 olarak anılıyor) olarak  kutlanıyor.Resmi tatil 1 Temmuz’dadır ve bu tarih geçmişte bir süre Dominion Day olarakta adlandırıldı.

Kanada ulusal marşı “O Kanada”, tanınmış  besteci Calixa Lavallee tarafından bestelenen ve Sir Adolphe Basile-Routhier tarafından yazılan sözlerle ortaya çıktı. Marşın çeşitli versiyonları yapılmıştır, ancak bugün kullanılan versiyon, Montreal’li bir avukat olan Robert Stanley Weir tarafından yazılmıştır.

Kanada ayrıca günümüzde kullanılan bir çok teknoloji ve buluşa ev sahipliği yapmaktadır.Basketbol, kalp pili, IMAX ve Blackberry’nin ortak noktası nedir? Evet, hepsi Kanadalılar tarafından bulundu. Basketbol, kışın kapalı ortamda oynanabilecek bir oyun yaratmak isteyen Massachusetts’teki bir Kanada kökenli PE öğretim görevlisinden Dr. James Naismith tarafından icat edildi. Bu arada, ilk kalp pilleri elektrik mühendisi John Hopps tarafından icat edildi ve IMAX (Image Maximum için), Toronto merkezli Graeme Ferguson, Roman Kroitor, Robert Kerr ve William Shaw tarafından oluşturuldu. Son olarak, Blackberry cep telefonu, Waterloo, Ontario’daki Research in Motion (RIM) ürünüdür.

Kanadalılar ayrıca kış sporlarına oldukça düşkündür.Hokey Kanada’nın ulusal kış sporudur. Kanadalıların hokeyi nasıl sevdiğinin bir göstergesi olarak, Vancouver 2010 Olimpiyatları’ndaki Kanada-ABD Erkek Altın Hokeyi Oyunu NHL.com’a göre Kanada tarihinin en çok izlenen televizyon yayınlarından biri olmasını gösterebiliriz. Bu arada, kadın hokey takımı Olimpiyatları hakimiyet altına almıştı ve son olarak 2014 Soçi Olimpiyat Kış Oyunları’nda yer alarak altın madalya kazanmıştır.

Sizi Arayalım

Ücretsiz Kanada Eğitim ve Dil Okulları Danışmanlığı

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım

Sizi Arayalım