Kanada son yıllarda Dünya’nın bütün ülkelerinden göçmen kabul eden son derece popüler bir ülke konumunda. Sadece göçmenler için değil turistler içinde bir çekim merkezi. El değmemiş doğası, modern ve medeni yapısı, mimarisi ve samimi insanları ile yaşamak ya da gezmek için en ideal rotalalardan biri. Kanada’nın Nova Scotia (Türkçesi Yeni İskoçya) eyaletinin başkenti olan Halifax şehri bu yazının konusu. Halifax ülkenin kuzey doğusundadır.

Halifax Şehrinin Özellikleri

Halifax şehri 2011 nüfus sayımına göre yaklaşık 410.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bu nüfus oranıyla Atlantik eyaletlerinin en büyük kenti olma ünvanını da taşır. Kentte iklim kıyısında bulunduğu Atlaas Okyanusu’ndan etkilenmektedir ve Orta Kanada’ya göre daha yumuşak bir iklime sahiptir. İç kesimlere göre yumuşak kışlara ve daha serin yazlara sahiptir. Nüfusunun çoğunluğu İngilizlerden oluşur. Ülkenin belki de en sıcakkanlı insanları bu şehirde yaşamaktadır.Halifx2ın tarihi olarak ilginç özelliklerinden biri Titanic kazasının olduğu yere n yakın liman olmasıdır. Kazaya ilk yardımlar bu şehirden yapılmıştır. Birçok kazazedeye ait mezarlar da bu şehirdedir.

Halifax Doğu Kanada’nın en önemli ekonomi merkezidir ve global bir şehir olarak düşünülebilir. Şehirde önemli sayıda kamu kurumu ve özel işletme bulunur. Nova Scotia’nın başkenti olması sebebi ile birçok kamusal işletme, hükümet ve devlet kurumları ile yine birçok özel sektör işletmesi de bu şehirde konumlanmıştır. Kırsal bölgelerde tarımın gelişmesi, hayvancılık, balıkçılık, madencilik ve ormancılık en çok kaynak getiren iktisadi yatırımlardır. Halifax, MoneySense dergisi tarafından Kanada’nın yaşanacak en iyi kentlerinden biri seçilmiştir.

Halifax’da Ulaşım

Halifaz şehrinde metro ulaşımı yoktur. Fakat şehrin tamamını dolaşan bir otobüs hattı vardır. Şehirde Halifax Stanfield International Airport isimli bir hava alanı bulunur. Bu hava alanı sadece Halifax şehrine değil bütün Nova Scotia bölgesine hizmet vermektedir. Hava alanından ekspres bir otobüs servisi şehir merkezi ve terminal arasında hizmet vermektedir. Gün içinde 30 dakika sıklıkla akşam saatlerinde 1 saat sıklıkla sefer yapmaktadır.

Halifax Şehrinde Eğitim

Halifax için öğrenci dostu bir şehir olduğunu söylemek mümkün. Şehirde birçok seçkin üniversite bulunur. Dolhousie University, Saint Mary’s University, Mount Saint Vincent University, University of King’s College bulunur. Ayrıca Atlantic School of Theology (Atlantik Teoloji Okulu) ve Saint-Anne Üniversitesinin Halifax yerleşkesi bulunur.

Şehrin en önemli üniversitelerinden Dolhousie Üniversitesi (Kısaca Dal) 1818 yılında kurulmuştur.4.000 den fazla ders ve 180 den fazla derece ile en önemli üniversitelerdendir. Dolhousie Üniversitesi’nin kütüphane sistemi Atlantik Kanada’nın en geniş kütüphanesidir. Üniversitenin 5 adet kütüphanesi vardır. Ayrıca çok önem verilen spor takımları ve kampüste öğrencilere verilen spor imkanları ile öğrenci dostu bir okuldur.

Saint Mary’s University ise ülkenin konumundaki lider ekonomi ve kimya programlarına ev sahipliği yapar. Üniversitenin kampüsü şehrin güneyinde konumlanmıştır ve yaklaşık olarak 80 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Üniversite 1802 yılında kurulmuş ve o günden günümüze geniş kampüsü ve öğrencilere sağladı olanaklarla eğitimde kendi ağırlığını hissettirmiştir.