Toronto

Toronto, Kanada’nın en büyük kenti olup nüfusu yaklaşık 6 milyon kadardır ve Ontario eyaletinin başkentidir. Bu rakam, Toronto’yu Mexico City, New York ve Los Angeles’tan sonra Kuzey Amerika’nın en büyük 4. Kenti yapmaktadır. Şehir, bir çok kuruluş tarafından yapılan Dünya’nın en yaşanılabilir kentler listesinde her zaman kendine ilk 3’te yer bulmaktadır. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan şehirde güvenlik üst düzeydedir ve suç oranı neredeyse yok denecek kadar azdır. Kuruluşu 1780’lere dayanan Toronto, çok sayıda müze, sanat galerisi ve spor etkinliğine ev sahipliği yaparak her yıl 25 milyondan fazla turisti kendine çekmektedir.

Toronto İklimi

Toronto’ya nemli bir karasal iklim hakimdir.Yazları sıcak geçerken kışları oldukça soğuk geçmektedir.Şehirde 4 mevsimi birden yaşamak mümkündür ve hüküm süren alçak-yüksek basınç sistemleri dolayısı ile 4 mevsimde de gün içerisinde ani hava değişiklikleri görülebilir. Toronto’da kış ayları genelde 0 dereceye yakın ve altında geçer. Kasım ayından nisan ayına kadar kar yağışına rastlamak mümkündür. Yaz aylarında ise hava sürekli 20 derecenin üzerindedir. Ani yükselişlerle sıcaklık 30 – 35 derecenin üzerine çıkabilmektedir. Toronto soğuk geçen kış aylarıyla bilinse de şehrin altına kurulmuş olan yer altı şehrinde çok sayıda alışveriş merkezi ve restoran birbirine bağlanmıştır.

Toronto’da Ulaşım

Toronto’da ulaşım Toronto Transit Comission tarafından yürütülür. Şehirdeki metro hattı batıdan doğuya doğru ve kuzeyden güneye uzanır. Bu hatlar Bloor ve Yonge hatlarıdır. Bu iki hat Street car denen tramvaylarla desteklenir. Bunun dışında şehirde gelişmiş bir otobüs hattıda kurulmuştur. Hatlardan bazıları 24 saat hizmet vermektedir. Şehirde yaşayanlar genelde günlük-haftalık-aylık geçiş kartları kullanmaktadır. Bunun dışında bisiklet kullanımı da oldukça popülerdir. Şehire Türkiyeden ulaşım ise oldukça kolaydır. Avrupa aktarmalı ya da direk Toronto uçuşları tercih edilebilir. Toronto’nun en yoğun havalimanı Pearson International havalimanıdır ve uçuşlar genelde buraya gerçekleştirilir.

Toronto Konaklama

Uluslararası öğrenciler eğitimleri süresince aile yanında konaklama, öğrenci evinde konaklama ya da oda kiralama yolunu tercih etmektedir. Tam pansiyon aile yanı konaklama aylık 800-1000 CAD, öğrenci evinde konaklama aylık 450-600 CAD, oda kiralama fiyatları ise ayda 450-800 CAD aralığındadır. Greater Toronto Area bölgesine yaklaştıkça fiyatlar da artmaktadır.

Toronto Ekonomi

Toronto Dünya’nın en güçlü ekonomisine sahip şehirleri sıralamasında kendine 10. Sırada yer bulmaktadır. Bu anlamda şehrin Kanada ekonomisinin lokomotifi olduğunu söyleyebiliriz. Toronto borsası ise sahip olduğu hacimle Dünya borsalarında 7. Sırada yer almaktadır. Ekonominin temelleri ise ileri teknoloji ihracatı ile turizm ve endüstriye dayanmaktadır. Asus, Coca Cola, Marriot International gibi şirketlerin merkez ofisleri Toronto’da blunmaktadır.

Toronto Gezilecek Yerler

Toronto’da modern mimarideki gökdelenlerden tarihi ve doğal bölgeleri kadar görebileceğiniz pek çok seçeneğiniz olacaktır. Şehirde çok sayıda müze gezebilir, sergi – galeri ziyaret edebilir, opera – tiyatro – sinema gibi etkinliklere katılabilirsiniz. CN Tower (giriş ücreti 30-40 CAD), Harbour Front Center, Toronto Adaları, Rogers Stadyum, Distillery District, St. Lawrence Market, Yunan – İtalyan – Çin Mahalleleri, Ontario Sanat Galerisi gibi yerleri görebilirsiniz. Amerika vizeniz de varsa çok kolay şekilde New York’a da geçebilirsiniz.

Bilgi İstek Formu için Tıklayınız

Tıklayın Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Ücretsiz Kanada Eğitim ve Dil Okulları Danışmanlığı

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım

Sizi Arayalım